GIF wyraził się jasno, że wymagane są odpowiednie sankcje, aby przepisy Dyrektywy FMD były egzekwowane w Polsce. Są one czynnikiem odstraszającym, zapobiegającym zachowaniu, które mogłoby zagrażać zdrowiu publicznemu.
Poza identyfikacją leków sfałszowanych, implementacja Dyrektywy FMD oferuje również inne potencjalne korzyści dla zespołów aptecznych:
Właściciele aptek będą mogli wykorzystać dwie formy danych. Pierwsza to „twarde dane”, wydrukowane na każdym opakowaniu i zakodowane w matrycy 2D. Zawierają one informacje o produkcie (nazwa, moc produktu, postać farmaceutyczna, itd.) oraz dane dotyczące partii/terminu ważności. Pomogą one w kontroli towaru, uzupełnianiu towaru, sprawdzaniu poprawności i sprawdzaniu terminu ważności. Dane te można odczytać i wykorzystać w każdej chwili, bez łączenia się z repozytorium.
Apteki w dalszym ciągu będą mogły zwracać leki do hurtowni w uzgodnionym okresie czasu i zgodnie z ustaleniami. Niemniej jednak, hurtownie mają obowiązek weryfikacji wszystkich zwróconych leków. Przed ponownym przyjęciem ich do magazynu, istnieje obowiązek sprawdzenia, czy mają one wciąż status „aktywny”.
Apteki ogólnodostępne zaopatrują pacjentów w różne formy leków. Wszystkie z nich wymagają dostosowania do wymagań Dyrektywy FMD. Proces ten obejmuje przygotowanie Unit Dose i innych form jak receptura, czy dzielnie tabletek.