Wprowadzenie Dobrej Praktyki Weryfikacji LekĂłw (DPWL) do aptek ogĂłlnodostÄpnych i szpitalnych w Polsce dla poprawy bezpieczeĹstwa pacjentĂłw w Polsce. Wsparcie dla polskich farmaceutĂłw.
Stosowanie sfaĹszowanych produktĂłw leczniczych jest powaĹźnym zagroĹźeniem dla zdrowia publicznego, tym bardziej, Ĺźe liczba odnotowywanych przypadkĂłw spoĹźycia sfaĹszowanych lekĂłw z roku na rok jest coraz wiÄksza [15]. Z uwagi na fakt, iĹź faĹszowanie lekĂłw jest problemem globalnym, konieczne jest podjÄcie skoordynowanych miÄdzynarodowych dziaĹaĹ, ktĂłre mogÄ zapewniÄ efektywnÄ strategiÄ walki z faĹszywymi produktami. Z tego wzglÄdu niezbÄdna jest rola Unii Europejskiej jako organu regulujÄ cego przepĹyw towarĂłw (w tym lekĂłw) na swoim terytorium.
RozporzÄ dzenie Delegowane, ktĂłre rozpocznie proces wdraĹźania Dyrektywy dot. zwalczania faĹszowania lekĂłw (Falsified Medicines Directive, FMD), zostaĹo opublikowane. Jest to waĹźny krok w zakresie bezpieczeĹstwa pacjentĂłw w Europie. Oznacza to, iĹź apteki szpitalne w Europie majÄ trzy lata na przygotowanie siÄ do rozpoczÄcia procesu uwierzytelniania lekĂłw (termin dostosowania do wymagaĹ dyrektywy europejskiej upĹywaÄ bÄdzie w lutym 2019) [8,11,12].
Nieustannie rosnÄ
ca liczba zidentyfikowanych lekĂłw sfaĹszowanych i podrobionych
w legalnym ĹaĹcuchu dostaw stanowi krytyczne zagroĹźenie dla pacjentĂłw, firm (bio) farmaceutycznych, opiekunĂłw pacjentĂłw, pĹatnikĂłw oraz farmaceutĂłw [1,2]. Dyrektywa dot. zwalczania faĹszowania lekĂłw (Falsified Medicines Directive, FMD) stwarza realnÄ
szansÄ na zmniejszenie tego zagroĹźenia i optymalizacjÄ usĹug w zakresie opieki zdrowotnej, rĂłwnieĹź poprzez optymalizacjÄ pracy aptek oraz wspieranie pacjentĂłw w przestrzeganiu zaleceĹ lekarskich. NiezbÄdnym krokiem do zapewnienia takich korzyĹci i osiÄ
gniÄcia zgodnoĹci z DyrektywÄ
FMD jest opracowanie oraz regularny przeglÄ
d wytycznych zwiÄ
zanych z Dobrymi Praktykami Autentyfikacji.