BiorÄ c pod uwagÄ znajomoĹÄ wymogĂłw prawnych, potrzeb aptek szpitalnych oraz praktycznÄ wiedzÄ z zakresu logistyki farmaceutycznej, szpitale juĹź w niedĹugim czasie muszÄ znaleĹşÄ rozwiÄ zanie pozwalajÄ ce poĹÄ czyÄ apteki szpitalne z usĹugÄ uwierzytelniania w celu zminimalizowania trudnoĹci w adaptacji istniejÄ cych procesĂłw logistycznych i ograniczenia dalszych kosztĂłw zwiÄ zanych z samÄ dyrektywÄ faĹszywkowÄ . Potrzebna bÄdzie specjalna aplikacja wraz z dostÄpem do sieci internetowej, ktĂłra dziaĹa niezaleĹźnie od istniejÄ cego oprogramowania szpitalnego i nie wymaga Ĺźadnych dodatkowych stanowisk pracy, dziÄki czemu jest elastyczna i moĹźe byÄ stosowana wszÄdzie w aptece szpitalnej.
W kilku badaniach takich rozwiÄ zaĹ szpitalnych za granicÄ w Oksfordzie i Freiburgu, uwierzytelnianie odbywa siÄ za pomocÄ urzÄ dzeĹ przenoĹnych (skanerĂłw) umoĹźliwiajÄ cych odczyt zarĂłwno liniowych kodĂłw kreskowych, jak i kodĂłw matrycowych 2D wydrukowanych na opakowaniach lub fiolkach.
CaĹy proces analizy danych (weryfikacja autentycznoĹci produktu leczniczego) jest zautomatyzowany i jedyna interwencja ze strony farmaceuty lub innej osoby upowaĹźnionej do obchodzenia siÄ z produktami leczniczymi w aptece szpitalnej bÄdzie konieczna w przypadku otrzymania odpowiedzi negatywnej (wywoĹano ostrzeĹźenie np. o wycofaniu, utracie waĹźnoĹci, podejrzeniu lub kradzieĹźy produktu leczniczego).