Przy ustalaniu optymalnego miejsca autentyfikacji opakowaĹ lekĂłw waĹźne jest, by wziÄ Ä pod uwagÄ specyfikÄ szpitalnego systemu dystrybucji lekĂłw, w tym funkcjonowanie automatycznego dyspensowania lekĂłw, wydaĹ na oddziaĹy, funkcjonowania apteczek oddziaĹowych.
Autentyfikacja opiera siÄ na domniemaniu, Ĺźe jeĹźeli etykiety zabezpieczajÄ ca âtamper-evidentâ jest oryginalna i identyfikator z kodu 2D jest aktywny w bazie NMWO, to w opakowaniu znajduje siÄ oryginalny lek. Przed otwarciem opakowania leku z kodem 2D, unikalny kod powinien byÄ wycofany z bazy NMVO (zmiana statusu na wydany do pacjenta). W wiÄkszoĹci paĹstw UE przyjÄte zostaĹo rozwiÄ zanie, Ĺźe w szpitalach sprawdzenie opakowania leku i zmiana statusu opakowania leku w bazie NMVO odbywa siÄ w aptece szpitalnej, tuĹź przed wydaniem lekĂłw na oddziaĹ szpitalny lub zasileniem systemu unit dose.
Z uwagi na wspomniany wczeĹniej fakt, iĹź czas od zakupu leku do podania go pacjentowi w szpitalu moĹźe byÄ relatywnie dĹugi, waĹźne jest, aby autentyfikacja leku odbyĹa siÄ jak najpóźniej. Z tego wzglÄdu, gdy w opakowaniu znajduje siÄ pojedyncza dawka leku, opakowanie leku moĹźe byÄ sprawdzone przez personel pielÄgniarski tuĹź przed podaniem go pacjentowi. Zaleca siÄ poĹÄ czenie systemu autentyfikacji lekĂłw z systemem elektronicznych zleceĹ lekĂłw, tak, by moĹźliwe byĹo zarĂłwno sprawdzenie, czy lek dyspensowany pacjentowi jest toĹźsamy z przepisanym mu przez lekarza oraz otrzymanie informacji, czy nie jest on przeterminowany, wstrzymany lub wycofany w obrocie oraz czy posiada wiarygodne ĹşrĂłdĹo pochodzenia.
NiezaleĹźnie od osoby, ktĂłra bÄdzie odpowiedzialna za autentyfikacjÄ produktĂłw leczniczych, musi ona fizycznie sprawdziÄ wiarygodnoĹÄ kaĹźdego opakowania leku, w tym zawartoĹÄ opakowania, nazwÄ leku, moc, formÄ oraz datÄ waĹźnoĹci. Czas trwania tej czynnoĹci wedĹug dyrektywy FMD nie powinien przekroczyÄ 250 ms.Â
Podanie pacjentowi przeterminowanego  sfaĹszowanego leku, moĹźe spowodowaÄ zaostrzenie siÄ choroby, a nawet przyczyniÄ siÄ do Ĺmierci pacjenta [12,13]. Z tego wzglÄdu konieczne jest zapewnienie w placĂłwkach medycznych dostÄpu do systemu bazo-danowego NMVO.
KwestiÄ , ktĂłra moĹźe budziÄ wÄ tpliwoĹci jest niemoĹźliwoĹÄ uĹźycia leku, ktĂłrego opakowanie juĹź wczeĹniej zweryfikowano i czÄĹÄ lekĂłw z opakowania zostaĹo wydane pacjentowi. Sytuacje te dotyczyÄ mogÄ w szczegĂłlnoĹci lekĂłw rzadko stosowanych, zwykle drogich, specjalnie sprowadzanych przez szpital W takiej sytuacji, jeĹźeli nie upĹynÄ Ĺ termin waĹźnoĹci leku, wydajemy go pacjentowi. Po wprowadzeniu dyrektywy FMD, leki ktĂłre nie posiadajÄ kodu 2D i etykiet zabezpieczajÄ cych âtamper-evidentâ, mogÄ byÄ dalej dystrybuowanie jeĹźeli seria lekĂłw zostaĹa dopuszczona do obrotu przed wejĹciem w Ĺźycie dyrektywy FMD, przed 9 lutego 2019 roku i nie jest przeterminowany.