Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr. JĂłzefa Psarskiego w OstroĹÄce, jako pierwszy w Polsce w roku 2017 postanowiĹ wziÄ Ä udziaĹ w miÄdzynarodowym projekcie pt: Badanie autentycznoĹci produktĂłw leczniczych w polskich aptekach â pilotaĹź, przy wspĂłĹpracy ZakĹadu Technologii Postaci Leku w Bydgoszczy i Uniwersytetu w Oxfordzie, co w rezultacie zaowocowaĹo publikacjÄ uznawanÄ za rekomendacjÄ wdroĹźenia FMD dla szpitalnikĂłw w Polsce.
Kolejnym projektem jest zbadanie gotowego rozwiÄ zania, aby przygotowaÄ szpital i aptekÄ szpitalnÄ w OstroĹÄce do gotowoĹci juĹź za kilka miesiÄcy do wymagaĹ dyrektywy faĹszywkowej. Szpital w OstroĹÄce bÄdzie pierwszym wzorcowym oĹrodkiem w Polsce.
Projekt w Szpitalu dr. Psarskiego jest nadzorowany przez pana magistra farmacji MikoĹaja Zerhau. Projekt prowadzony jest pod pod kierownictwem dra n. farm. Piotra Merksa z Katedry Technologii Postaci Leku w Bydgoszczy, prof. nadzw. dr hab. n. med. MiĹosza Jaguszewskiego oraz mgr farm. Damiana Ĺwieczkowskiego z I Kliniki Kardiologii GUMED.Â
âZapisy aktu delegowanego i FMD stawiajÄ farmaceutĂłw szpitalnych na linii frontu w walce ze sfaĹszowanymi lekami. Sposoby organizacji pracy w aptekach szpitalnych mogÄ byÄ bardzo zĹoĹźone i obejmowaÄ róşne Ĺrodowiska. W takim przypadku kluczowe jest jak najlepsze przygotowanie siÄ do zmian". Konieczne jest wspieranie Krajowej Organizacji Weryfikacji LekĂłw (KOWAL), szpitali i stowarzyszeĹ aptek szpitalnych w prawidĹowym okreĹleniu wpĹywu dyrektywy na ich dziaĹania, co jest kluczowe dla udanego wdroĹźenia w terminie.
Dla lepszego rezultatu projekt ten musi byÄ postrzegany jako proces uczenia siÄ i powinien byÄ elastyczny w celu wprowadzenia zmian, zarĂłwno w logistyce apteki szpitalnej, jak i w aplikacji programowej (projektowanie, sposĂłb jej wykorzystania - np. zmiana z urzÄ dzenia, komputera). Przy kaĹźdej istotnej zmianie powinniĹmy powtĂłrzyÄ proces uwierzytelniania â aby znaleĹşÄ najlepsze rozwiÄ zanie dla apteki szpitalnej celem zmniejszenia przyszĹych kosztĂłw.