ZbliĹźajÄ ca siÄ wdroĹźenie dyrektywy faĹszywkowej zainicjuje seriÄ kluczowych wydarzeĹ oraz decyzji podejmowanych przez czĹonkĂłw NMVO w caĹej Europie. Organizacje te bÄdÄ musiaĹy wziÄ Ä pod uwagÄ i oceniÄ wiele kwestii. ZdajÄ sobie sprawÄ, Ĺźe ich wiedza w zakresie wszystkich szczegĂłĹĂłw dotyczÄ cych implementacji Dyrektywy ds. zwalczania faĹszowania lekĂłw (Falsified Medicines Directive, FMD) moĹźe nie byÄ kompletna. To zrozumiaĹe. ZajmujÄ siÄ codziennie szczegĂłĹami zwiÄ zanymi z autentyfikacjÄ , czĹonkowie NMVO majÄ teĹź inne obowiÄ zki, poza pracÄ w KOWAL.Â
W mojej ocenie czĹonkowie NMVO powinni skupiÄ siÄ na opracowaniu procesu oceny, ktĂłry pozwoliĹby zabezpieczyÄ usĹugÄ autentyfikacji, tak potrzebnÄ i koniecznÄ dla ich kraju i obywateli. UwaĹźam, iĹź podejmujÄ c decyzje, NMVO powinna skoncentrowaÄ siÄ na czterech odrÄbnych obszarach. UmoĹźliwiajÄ one ocenÄ stosownoĹci i przydatnoĹci usĹugi autentyfikacji wzglÄdem ich wĹasnych obowiÄ zkĂłw, wymagaĹ oraz odpowiedzialnoĹci. Nie wiedzÄ c, czego siÄ od nich oczekuje, nie mogÄ oni zastosowaÄ kryteriĂłw, wedĹug ktĂłrych naleĹźy oceniaÄ dostawcĂłw i partnerĂłw.
Problemy z jakimi trzeba bÄdzie siÄ zmierzyÄ dotyczÄ miÄdzy innymi bezpieczeĹstwa i odpowiedzialnoĹci, usĹug i dziaĹania systemu oraz zarzÄ dzania, finansĂłw i aspektĂłw prawnych.
W zakresie bezpieczeĹstwa i kwestii odpowiedzialnoĹci naleĹźy zastanowiÄ siÄ na przykĹad nad kwestiÄ tego, w jaki sposĂłb NMVO dokona autentyfikacji wszystkich swoich uĹźytkownikĂłw za kaĹźdym razem, kiedy korzystajÄ oni z systemu oraz w jaki sposĂłb NMVO bÄdzie szyfrowaÄ informacje wymieniane z uĹźytkownikami. PochyliÄ naleĹźy siÄ rĂłwnieĹź nad ryzykiem naruszenia bezpieczeĹstwa bazy danych, w ktĂłrej przechowywane sÄ kody i zastanowiÄ, jakie sÄ konsekwencje w przypadku niewykrycia takiego naruszenia.
Otwartym pozostaje takĹźe pytanie, jak zachowajÄ siÄ firmy farmaceutyczne, jeĹli system nie bÄdzie gotowy w 2019 roku?
W zakresie Ĺwiadczenia usĹug w ramach obsĹugi systemu naleĹźy przygotowaÄ siÄ na sytuacje problemowe â na przykĹad takie, gdy firma programistyczna obsĹugujÄ ca apteki oraz szpitale ma problem i przerywa Ĺwiadczenie usĹug lub gdy problemy techniczne powodujÄ brak moĹźliwoĹci poĹÄ czenia siÄ aptek i szpitali z Krajowym Systemem Weryfikacji ĹrodkĂłw Leczniczych (National Medication Verification System, NMVS).
PytaĹ, na ktĂłre dzisiaj nie ma jeszcze gotowych odpowiedzi jest wiele. Zapraszamy do zapoznania siÄ z wynikami badaĹ oraz publikacjami naszego zespoĹu i wytycznymi dostÄpnymi w bazie naukowej PubMed.